Toruń – zespół kamienic

Toruń – zespół kamienic

Co roku do Torunia przyjeżdżają rzesze turystów, aby zwiedzać to piękne, średniowieczne miasto. Zachowało się tu wyjątkowo wiele starych budowli, można więc podziwiać tu nie tylko poszczególne budynki, ale także całe ich kompleksy, a nawet podpatrzeć typowy dla dawnych wieków układ ulic i gmachów.

Główną atrakcję miasta stanowią piękne kamienice, w których nadal mieści się spora baza noclegowa. Te najskromniejsze domki należały do rzemieślników, bogatsze do mieszczan, a największe – do patrycjuszy. W Toruniu dominują kamienice gotyckie, ale trafić tu można na domki zbudowane w różnych stylach architektonicznych. Spotyka się tu również te barokowe, renesansowe i secesyjne, gdyż z czasem zmieniała się moda i fasady nowych kamieniczek dekorowano zgodnie z najnowszymi wówczas trendami. Wiele kamienic nadal pełni funkcje użytkowe. Odwiedzając tutejsze zakłady usługowe czy sklepy nieraz można zauważyć we wnętrzach niezwykłe, ozdobne detale, które stanowią elementy oryginalnego wystroju starych budynków. Zwiedzający trafią więc na liczne dekoracyjne polichromie i stiuki, fantazyjne gzymsy, wnęki w ścianach i portale okienne. W większości występuje również charakterystyczna wysoka sień, w której często konstruowano antresole. Dosyć często można spotkać także niezwykle dekoracyjne malowidła na ścianach, ilustrujące alegorie, wątki religijne lub sceny z literatury pięknej.

Niestety, podczas przekształcania jednorodzinnych kamienic na czynszówki wiele oryginalnych elementów ich wystroju uległo zniszczeniu. Dosyć specyficzne dla toruńskiej architektury poddasza zwykle przerabiano na magazyny – i to nie tylko w kamienicach kupieckich. Mimo, że miasto posiadało także oddzielne spichrze, ziarno często przechowywano na strychach prywatnych domów. To właśnie dzięki handlowi bogaciło się, a zamożnych mieszczan stać było na tak wspaniałe domostwa. Ponieważ przez wieki należały do tych samych rodzin czy bractw, z czasem stawały się coraz piękniejsze. Turystów, którzy wykupili noclegi w mieście Kopernika, zachwyci między innymi ogromna ilość perełek architektury. Z pewnością warto tutaj obejrzeć charakterystyczne średniowieczne budynki z ozdobnymi fasadami, dekoracyjnymi wnętrzami i poddaszami pełniącymi funkcje magazynowe. Wśród tutejszych znajdują się także wspaniałe zabytkowe domy patrycjuszowskie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>