Najstarsze miasto w Polsce – Kłodzko

Najstarsze miasto w Polsce – Kłodzko

Kłodzko to miasto, które wytwarza aurę historii, sięgającej do czasów, kiedy to przez jego teren przebiegał Bursztynowy Szlak, ciągnący się od słonecznej Italii do Sambii. Starożytni kupcy przejeżdżali tędy z wozami wypełnionymi po brzegi "złotem północy", które w Imperium Romanum biło wszelkie możliwe rekordy popularności i było tak samo cenne, jak prawdziwe złoto, a cenniejsze od niewolnika. Bursztynowy Szlak funkcjonował od czasów Nerona (I wiek n.e.), a zaczął wygasać w wieku VI n.e. Jednakże pierwsze ślady o istniejącym tu grodzie mogą pochodzić z XVIII lub IX wieku. Historia, poprzez kroniki Kosmasa, po raz pierwszy wzmiankuje o Kłodzku przy okazji śmierci księcia Libic, ojca Świętego Wojciecha. Śmierć ta nastąpiła w X wieku. W dalszych wiekach Kłodzko było pod panowaniem czeskim, co potwierdza herb – dar króla Przemysła Ottokara II. W herbie widnieje dumny biały lew z koroną, z podwójnym ogonem: "Lew nadszedł jednak na miejsce bez ogona. Na prośbę miasta, o pozwolenie na naprawę, król rozkazał, że lew za zgubiony ogon, ma otrzymać dwa, co też się stało".

Magia zwiedzania
Coraz częściej ludzie pragną widzieć energię miast, które odwiedzają. Unikają wycieczek zorganizowanych, które nie dają swobody spędzania wolnego czasu ani też nie pozwalają z uwagi na napięty program takiej wyprawy na wnikanie w szczegóły zwiedzanych miejsc. Noclegi tutaj stawiają na turystę indywidualnego, który da się zahipnotyzować przez uroki miasta. Lokalna baza noclegowa to strefa, która łączy relaks z poznawaniem. Kłodzko przyciąga ludzi, którzy dopiero zaczynają poznawać jego dzieje, a także tych, którzy znakomicie znają przeszłość miasta. Wszystkim miłośnikom natury polecamy także odwiedzić niedaleko położone Stronie Śląskie.

Miejsca, które trzeba zobaczyć
Z Kłodzkiem najbardziej jest kojarzona wznosząca się na Górze Fortecznej Twierdza Kłodzka. Ta przedstawicielka unikatowej architektury obronnej powstawała od XVI do XVIII wieku. Jest jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu na świecie. W XIX wieku została zamieniona na więzienie. W XX wieku, zwłaszcza podczas II wojny światowej, także pełniła funkcje więzienne. Niemieckie AEG produkowało tutaj elementy wyposażenia do u-bootów. Po wojnie trwała tu produkcja win. Współcześnie, jest to budowla wpisana do Rejestru Zabytków, przy czym każdego roku podczas Dni Twierdzy Kłodzkiej ma tu miejsce rekonstrukcja bitwy.


5 thoughts on “Najstarsze miasto w Polsce – Kłodzko

  1. Widać po zdjęciu, że jest pięknie. Aż chce się jechać chociaż na romantyczny weekend we dwoje.

  2. Byłam w Kłodzku i bardzo miło wspominam nocleg i wypoczynek tam, fajne, ciekawe i interesujące miejsce z wieloma zabytkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>