Jezioro Mamry – atrakcje Węgorzewa

Jezioro Mamry – atrakcje Węgorzewa

Planując wakacje, często szukamy miejsca, które spełni nasze wszelkie zachcianki. Chcielibyśmy znaleźć się tam, gdzie uda nam się zarówno odpocząć, jak i w pewien sposób rozwiniemy naszą wiedzę. Te wymagania spełnia niewątpliwie Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, ponieważ można tam zarówno wypocząć na plażach przy pięknych jeziorach, jak i pozwiedzać okoliczne zabytki. Jest ich naprawdę bardzo dużo. Mało tego, są tak różnorodne, że nawet najbardziej wymagający koneserzy sztuki architektonicznej znajdą coś dla siebie.

Oczywiście, nie można zapomnieć, że najważniejsze na Mazurach są jeziora. Bez nich zostałyby tylko suche lasy, których unikałaby większość społeczeństwa. Jeśli planujemy jednak spędzenie urlopu na tych terenach, grzechem byłoby nieprzybycie nad Jezioro Mamry. Jest ono swoistą wizytówką tego regionu. Położone jest ono w północno-wschodniej części Polski, jak i województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to jezioro polodowcowe — morenowe, czyli utworzone przez przesuwający się na północ lodowiec w czasie jednego ze zlodowaceń. Dno akwenu nie jest równe. Można określić je jako zróżnicowane, znajduje się w nim wiele zagłębień oraz wzniesień. Wokół wysp, których na jeziorze jest sporo, można znaleźć wejścia do podwodnych jaskiń. Są one niestety zbyt ciasne, aby można było w nich spokojnie pływać. Co ciekawe, północna część akwenu jest dużo głębsza niż południowa, co spowodowane jest ukształtowaniem terenu przed przejściem lodowca. Warto również wiedzieć, że każdego roku na skutek ruchu płyt tektonicznych jezioro wypiętrza się o jeden milimetr. Mimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się to małą liczbą, wcale taką nie jest. W ciągu tysiąca lat (co w geologii jest jak mrugnięcie) powiększy się ono o około metr. Jezioro Mamry zakwalifikowane jest do drugiej klasy czystości wód, co nie jest złym wynikiem, ale przed laty szczyciło się ono najczystszą wodą w kraju.

Oczywiście, jeśli planujemy urlop nad tym jeziorem, powinniśmy dużo wcześniej poszukać pokoju w hotelu lub pensjonacie. Mimo ogromnej bazy noclegowej [sprawdź na portalu Meteor], okoliczne miejscowości turystyczne mogą nie być w stanie zapewnić odpowiednich warunków wszystkim wczasowiczom. W internecie znajduje się mnóstwo dobrych i na bieżąco aktualizowanych baz noclegowych, więc znalezienie miejsca do spania nie powinno stanowić problemu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>