Atrakcje Gór Kaczawskich – akweny wodne

Atrakcje Gór Kaczawskich – akweny wodne

Co roku miłośnicy wędrówki wysokogórskiej rozjeżdżają się po wielu pięknych masywach górskich po całej Polsce. Największą popularnością cieszą się głównie Tatry i Beskidy, natomiast bardzo niewiele osób dociera w niewielkie, tajemnicze pasmo Gór Kaczawskich. Warto jednak zainteresować się tymi pięknymi wzniesieniami, ponieważ wzdłuż szlaków turystycznych górują tam szczyty wygasłych wulkanów, a u stóp masywu rozciąga się przytulna baza noclegowa i parę akwenów, dzięki którym reguluje się tutejsze rzeki.

Pomiędzy wioskami Jawor i Słup leży Zalew Słup, który stanowi zbiornik wody pitnej dla Legnicy. Mimo że to zbiornik utworzony w sposób sztuczny, wygląda bardzo naturalnie, przypominając połączone ze sobą jeziorka polodowcowe. Wprawdzie nie wolno tam uprawiać sportów wodnych, ale dopuszcza się wędkowanie. Zbiornik został sztucznie zarybiony i wciąż wprowadza się do niego nowe gatunki ryb. Tutejsze rozlewiska przyciągnęły także rzesze dzikich ptaków, które upodobały sobie przybrzeżne błota.

Jezioro Pilchowickie powstało na skutek przegrodzenia Bobru kamienną zaporą, a jego zadanie stanowi regulacja rzeki i zapobieganie powodziom. Przy tamie funkcjonuje elektrownia, a nad zatoką jeziorka prowadzi wiadukt, który umożliwiał przejazd pociągów nad wodą. Obecnie można po nim spacerować, mimo że to rozrywka raczej dla miłośników ekstremalnych wrażeń. Ten ciekawy zbiornik charakteryzuje się szczególnymi walorami widokowymi, a na jego wybrzeżu powstały ośrodki rekreacyjne dla wczasowiczów. Wskutek przegrodzenia rzeki Wierzbiak w Mściwojowie powstał zbiornik, który dzięki porośniętym roślinnością szuwarową rozlewiskom w naturalny sposób oczyszcza wodę wpływającą do głównego akwenu. Do jeziora wprowadzono ryby i obecnie pozwala się wędkarzom uprawiać za dnia swoje hobby, natomiast nocne wędkowanie zostało surowo zabronione. Do największych atrakcji jeziora należą wielkie karpie oraz stanica żeglarska, zlokalizowana przy polu namiotowym.

Na turystach, którzy spędzają tu swoje noclegi, Góry Kaczawskie wywrą ogromne wrażenie. Warto zobaczyć zarówno wierzchołki dawno wygasłych wulkanów, jak i pozostałości dawnych mieszkańców regionu, takich jak zbójcy, poszukiwacze złota i pustelnicy oraz niezwykłe zbiorniki wodne, które regulują i oczyszczają lokalne cieki, stwarzając przy tym znakomite warunki dla wędkarzy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>